Hantle: podstawowe zastosowania

Hantle to bez żadnych wątpliwości jedne z najbardziej użytecznych i najbardziej uniwersalnych akcesoriów służących do treningu kulturystycznego. Jednak, pomimo ogromnej popularności, jaką cieszą się sztangielki, bardzo wielu spośród ćwiczących, nawet tych zaawansowanych, nie zawsze zdaje sobie sprawę z tego, jak szerokie jest spektrum zastosowania tych akcesoriów. Wydaje się więc, że warto byłoby przyjrzeć się tej kwestii nieco bliżej.

Hantle: podstawowe zastosowania

Oczywiście, podstawowe zastosowanie jeżeli chodzi o ćwiczenia z hantlami to szeroko rozumiany trening kulturystyczny. Największą zaletą hantli jest to, że należą one do tzw. wolnych ciężarów, co oznacza, że są szczególnie skuteczne w procesie budowy masy mięśniowej(nawet początkujący adepci kulturystyki doskonale wiedzą, że bazowym rodzajem ćwiczeń jeżeli chodzi o budowę masę jest właśnie trening na wolnych ciężarach, a nie na przykład ćwiczenia na atlasach, maszynach lub drążkach, które w tym wypadku spełniają jedynie funkcję uzupełniającą). Aby jednak trening na wolnych ciężarach był naprawdę efektywny, nie wystarczy wykonywać najbardziej standardowych, znanych każdemu ćwiczeń, takich jak na przykład uginanie ramion ze sztangielką siedząc. Jak wspomniano na początku, wielką zaletą hantelek jest ich uniwersalnośc. Oznacza to, że ćwiczenia z hantlami mają wiele różnych wariantów, dzięki którym można skutecznie i wielowymiarowo rozwijać niemal każdą partię mięśni. W przypadku na przykład wspominanego treningu bicepsów przy użyciu sztangielek, oprócz uginania ramion na ławeczce siedząc warto uzupełnić trening również o takie ćwiczenia z hantlami, jak na przykład wyciskanie hantli leżąc z odwrotnym uchwytem(podobne ćwiczenie można wykonywać również ze sztangą- jest to bardziej popularny, co nie oznacza że bardziej skuteczny jego wariant). Warto wykonywać ćwiczenia na biceps w uchwycie młotkowym: dzięki temu mięsień się rozciąga, a oprócz tego silnie zaangażowane są mięśnie przedramion(pomijanie treningu tej partii mieśniowej to częsty błąd u osób poczatkujących) oraz nadgarski(silne, wyrobione nadgarski znacznie zmniejszają ryzyko kontuzji przy takich popularnych ćwiczeniach, jak na przykład pompki szwedzkie lub wyciskanie sztangi leżąc).

Podobnie przedstawia się sytuacja również jeżeli chodzi o trening innych partii mięśniowych, nad którymi można pracować przy użyciu sztangielek, a więc przede wszystkim barków, tricepsów a także, w mniejszym stopniu, klatki piersiowej. Także tutaj warto dbać o urozmaicenie wykonywanych ćwiczeń: dzięki temu podczas treningu zaangażowana jest większa powierzchnia każdej partii mięśniowej, co rzecz jasna przekłada się na efekty.

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *